Už od pradávna ľudia túžili vedieť lietať. Obvykle si pripevnili k ramenám veľké krídla a skočili z nejakej veže alebo kopca. Domnievali sa, že ak budú mávať rukami, poletia. Ale všetky takéto pokusy boli neúspešné.

Až v roku 1782 prišli bratia Montgolfierovci na výborný nápad. Naplnili vak horúcim vzduchom a na ich prekvapenie začal stúpať hore. Svoj pokus opakovali niekoľkokrát – až vyrobili balón, v ktorom leteli ako prví kohút, kačka a ovca. Vo vzduchu strávili približne 8 minút. Asi o mesiac neskôr letel v balóne prvý človek, ktorý sa volal Rozier.

Aj keď sa rôzni ľudia snažili zdokonaliť let balónom, základný problém bol stále nevyriešený – ako balón poháňať a ako ho plniť horúcim vzduchom aj počas letu. Tento problém sa podarilo vyriešiť až vynájdením benzínového motora. Prvé pokusy neboli veľmi úspešné a niektorí na ne dokonca doplatili životom.

Dnes sa nám to možno bude zdať neuveriteľné, ale na začiatku 20. storočia ešte neexistoval stroj, ktorý by sa vlastnou silou vzniesol aj s ľuďmi do vzduchu. Nič také nebolo. Až bratia Wilbur a Orvill Wrightovci vyrobili v roku 1903 prvé lietadlo, ktoré sa veľmi podobalo na šarkana. Ich prvý let trval 12 sekúnd. Tajomstvom ich úspešného letu bol práve benzínový motor. Samozrejme, tomuto letu predchádzalo množstvo nevydarených pokusov.

Lietadlá zohrali významnú úlohu v bojoch prvej a druhej svetovej vojny a vo veľkej miere ovplyvnili niektoré rozhodujúce víťazstvá. Dnes si život – a najmä cestovanie – bez lietadiel už azda nevieme ani predstaviť.


Zdieľať: