Jedného dňa sa v areáli Bethelu, malej presbyteriánskej školy na západe Tennessee, objavil čudný chlapík. Meral 180 cm, mal zanedbané ryšavé vlasy a roztrhaný sveter, ktorý držal pohromade len vďaka zatváracím špendlíkom. Na nohách mal deravé topánky a v ústach mu chýbali predné zuby. Pochádzal z malej osady, ktorá pozostávala len z troch domov. Žil na schátranej farme, kde nebol prívod vody. Nevedel sa bicyklovať, ešte nikdy nebol v kine a nikdy v živote nechodil do školy.

Tento muž, ktorý sa volal Robert Howard Allen, sa vo svojich dvadsiatich piatich rokoch chcel prihlásiť na štúdiá.

Keď mu dali prijímacie testy, neverili vlastným očiam. Predčil všetky očakávania. Mal prehľad o histórii i klasickej literatúre. Vedel toho oveľa viac ako ktorýkoľvek učiteľ v Betheli. Navrhli mu, aby v prvom ročníku pokojne preskočil väčšinu predmetov.

O desať rokov neskôr Robert Allen dokončil prestížnu univerzitu Vanderbilt v Nashville, kde získal doktorát z angličtiny, a začal vyučovať na strednej škole.

Tento príbeh je veľmi inšpiratívny. Ukazuje silu ľudského ducha, ktorý je schopný uspieť napriek nepriazni osudu. Allenovi rodičia sa rozviedli, keď bol ešte malý chlapec. Zverili ho do opatery staršej príbuznej, ktorá požiadala o povolenie, aby ho smela vyučovať doma. Zo začiatku k nim chodil učiteľ na inšpekcie, ale čoskoro sa o Allena prestal zaujímať.

Aj napriek tomu sa ako dvanásťročný naučil čítať a onedlho začal čítať svojej slepej tete Bibliu. Prečítal ju dvakrát od začiatku do konca. Čoskoro čítal všetko, čo mu prišlo pod ruku, od Shakespeara po Williama Duranta. Prečítal všetky knihy v miestnej knižnici, sám sa naučil po francúzsky a grécky. Začal písať poéziu. Jeho príbeh je krajší ako beletria. A začína sa čítaním Biblie.


Zdieľať: