John Bramblitt je maliar, ktorý je klasifikovaný ako slepý maliar č. 1 na svete. Je známy svojimi jasnými farbami a štýlom, ktorý je zmesou impresionizmu s moderným pop-artom.

Johna začali trápiť epileptické záchvaty, keď mal dva roky. S pribúdajúcimi rokmi pribúdali aj záchvaty a boli čoraz silnejšie. Postupom času sa jeho videnie po každom záchvate zhoršovalo. Kuriózne je, že až keď John Bramblitt v roku 2001 úplne oslepol, začal maľovať. Vytvoril nový spôsob maľovania – pomocou dotyku a textúry vytvára nádherné farebné obrazy. „V zásade všetko, čo robí vidiaci umelec očami, ja robím dotykom,“ píše na svojom webe. „Všetky fľaše a tuby v mojom štúdiu sú označené Braillovým písmom. Pri miešaní farieb používam recepty. Inými slovami, odmeriam rôzne množstvo každej farby, aby som vytvoril ten správny odtieň. Podobá sa to receptu na koláč.“

Bramblitt sa naučil rozlišovať farby tak, že prstami sa dotýka ich textúry. Pri maľovaní používa špeciálne textúrované farby, ktoré mu pomáhajú „vidieť“, čo maľuje. Farby nanáša tak, že obrysuje obrázok a pomocou prstov vedie ťahy štetca. Veľa jeho obrazov zachytáva udalosti z jeho života, ktoré zažil, keď ešte videl. Ale namaľoval aj portréty ľudí tak, že si prstami jednoducho ohmatal tvár. Bramblitt nikdy nevidel svoju manželku ani syna, ale namaľoval ich pozoruhodné portréty. Je autorom knihy Shouting in the Dark.


Zdieľať: