Spojenecký bombardér so stíhačkami po boku prelietal ponad anglický kanál, obletel nemecké obranné línie a zhodil svoj náklad nad Berlínom. Keď sa konvoj vydal na spiatočný let do Anglicka, na horizonte sa objavila skupina nemeckých stíhačiek.
Anglické a americké stíhačky sa snažili zabrániť Nemcom zaútočiť na bombardér, ale nedokázali zastaviť každé nepriateľské lietadlo. Jednej nemeckej stíhačke sa podarilo preniknúť cez vzdušnú bariéru a priblížiť sa k bombardéru na dostrel.
Posádka bombardéra bezmocne sledovala ako nemecká stíhačka vystrelila dávku trieštivých striel. Zízali s hrôzou, keď päť nábojov, jeden po druhom zasiahlo lietadlo a prerazilo trup bombardéra práve v mieste, kde sa nachádzala benzínová nádrž.
Keď pilot nemeckej stíhačky videl, že priamo zasiahol trup bombardéra, otočil sa a zamieril domov presvedčený o víťazstve.
Posádka bombardéra čakala na výbuch alebo požiar, ale nič sa nedialo. Nezbadali jedinú iskru, neobjavil sa jediný obláčik dymu. Jediným dôkazom poškodenia trupu bolo to, že im vytekal benzín z nádrže.
Bombardéru sa podarilo bezpečne pristáť na letisku v Anglicku. Posádka vyliezla z lietadla a opatrne odstránila kryt z nádrže. Vo vnútri bolo päť takmer neporušených striel. Nevybuchli, len boli pokrivené. Posádka vzala náboje do kasární na preskúmanie.
Keď vojaci otvorili štyri náboje, zistili niečo veľmi zvláštne – vo vnútri nebol nijaký pušný prach. Boli úplne prázdne. Keď otvorili piaty, našli niečo skutočne neobyčajné. Bol tam stočený papier s takýmto odkazom: „Sme poľskí vojnoví zajatci. Nútení sme pracovať v továrni na výrobu nábojov. Ale keď dozorcovia nevidia, nenaplníme ich prachom. Nedarí sa nám to veľmi často, ale robíme, čo môžeme. Prosím odkážte našim blízkym, že sme živí.“ Pod touto správou boli podpísaní štyria poľskí vojenskí zajatci.
Koľkokrát si si myslel, že to, čo robíš, nestojí za nič? Je to príliš málo na to, aby to malo nejaký zmysel. Nenechaj sa oklamať. Tak ako jedno malé gesto niekoľkých poľských väzňov zachránilo život posádke veľkého lietadla, tak aj jeden malý čin lásky môže mať obrovský dopad na život niekoho iného.


Zdieľať: