Keby ste chceli zbierať správy o stávkach, mali by ste o chvíľu zbierku tých najnezmyselnejších nápadov, aké kedy ľudia dostali.

Luis Maull, mladý predavač z obchodného domu v New Yorku, dostal skvelý nápad – preplávať v sude Niagarské vodopády. Bola to naozaj senzačná stávka. Noviny, rádio a televízia urobili z neznámeho mladíka stredobod pozornosti. Domov začal dostávať balíky listov so žiadosťami o autogram. Fabriky na výrobu sudov sa predbiehali v ponuke suda vlastnej výroby, ktorý zaručene vydrží. Podnikavci prenajímali lúky v okolí vodopádov a rýchlo stavali tribúny, aby zinkasovali bohaté vstupné od davu zvedavcov. Konečne nastal ten slávny deň. Parkoviská sú preplnené, oba brehy Niagary plne obsadené a predavači občerstvenia si pochvaľujú skvelý obchod.

V malom drevenom domčeku, niekoľko sto metrov nad vodopádmi, sa konajú posledné prípravy na toto vážne podujatie. Niekoľko podnikateľov si spokojne mädlí ruky nad skvelým zárobkom. Uprostred drevenej búdy stojí pevný sud, do polovice vypchatý slamou. Mládenec, ktorý sa pre 1000 dolárov rozhodol uskutočniť tento divoký kúsok, si žiadal, aby bol sud vo vnútri vyplnený korkom. Podnikateľovi sa však podarilo presvedčiť ho, že slama určite postačí…

Presne o štvrtej hodine odpoludnia vstupuje malá spoločnosť do motorového člna, ktorý sa vydáva smerom k silnému prúdu. Dobrý pozorovateľ by z tváre Luisa Maulla ľahko zistil, že by sa celkom rád stávky vzdal. Už je však neskoro. Miestny rozhlas divákom opisuje, čo sa práve deje: „Dámy a páni! Luis Maull práve vstupuje do suda. Je úplne pokojný. Práve sa uzatvára príklop silnými skrutkami. Vážení diváci, pripravte sa. O niekoľko sekúnd uvidíte niečo, čo ešte nikto nevidel! Biely sud s červenými pruhmi sa vám mihne pred očami, aby zletel aj so svojím živým obsahom do Niagary. Pozor – už je na vode! Ako blesk letí strhnutý prúdom a už sa blíži k okraju vodopádu!“

Dav kričí svoje hurá… duní akýsi pochod… senzácia je na svete! Sud nesúci osud jedného človeka sa mihne divákom pred očami, padá – padá – a už mizne v perejách. Niekoľko motorových člnov a lodí križuje pod vodopádom. Hľadajú a čakajú, kde sa sud vynorí. Dav zrazu stíchol – sud sa objavil. Konečne sa dozvedia, ako to dopadlo!

Na mokrej skale niekoľko mužov v čiernych gumových plášťoch otvára sud, ktorý bez poškodenia preplával Niagarskými vodopádmi. Továreň na sudy môže byť hrdá na svoje výrobky. A…

O niekoľko minút už nesú títo muži na nosidlách telo Luisa Maulla, prikryté bielou plachtou. Zlomil si väzy. Kto vyhral?

Pre nezmyselné stávky už ľudia narobili množstvo pochabostí, ktoré sa často skončili zle. Nech vám je tento príbeh výstrahou. Vy buďte iní. Nerozvážnu stávku sa oplatí radšej prehrať, alebo ešte lepšie – žiadnu neuzatvárať!

Mimochodom, Guinessova kniha rekordov odmietla zaznamenávať akékoľvek bláznivé rekordy, ktoré sú spojené s vedomým riskovaním života, takže to naozaj nestojí za to.


Zdieľať: