Zo všetkých zaujímavých zážitkov, ktoré som zažil počas svojej návštevy Číny, bolo najúžasnejšie stretnutie na trhu v Šanghaji.

„Dobré ráno, pane!“

Prekvapene som sa obzrel, aby som zistil, odkiaľ sa tá vybrúsená angličtina ozýva. Asi hodinu som sa prepletal medzi malými a veľkými stánkami a s nikým som sa nevedel poriadne dohovoriť. So začudovaním som zistil, že to sa mi prihovára malá uličnica v červených šatách, ktorá mi nesiahala ani po pás.

„Pane, mohla by som vás na chvíľu zdržať?“ pokračovalo dievčatko. „Študujem umenie. Práve prebieha výstava našich umeleckých diel. Nechceli by ste sa na ne pozrieť?“

Čože, študentka umenia? Vyzerala, akoby chodila len do štvrtej triedy.

„Môžem sa vás spýtať, koľko máte rokov?“ povedal som. „Vyzeráte tak na desať.“

„Ale nie,“ usmiala sa, „mám už šestnásť.“

Pozrel som sa na hodinky. O pätnásť minút som sa mal stretnúť so svojimi priateľmi. „Dobre teda, pôjdem s vami.“ Nasledoval som ju. Prešli sme úzkou uličkou a vystúpili po dlhých schodoch. Tam sme vstúpili do miestnosti, kde boli na stojanoch nainštalované obrazy. Bol tam jeden mladík, ktorý vyzeral na prvý pohľad asi len o niečo starší od dievčaťa, a starý muž, ktorý sedel za pultom pri dverách.

Úctivo ma privítali. „Naozaj má šestnásť?“ spýtal som sa ich.

„Ale áno, vyzerá ako malé dievčatko, však?“

Prechádzal som po miestnosti. Obrazy sa líšili kvalitou. Niektoré boli veľmi dobré. Zaujala ma séria štyroch obrazov, na ktorých boli znázornené štyri ročné obdobia. Premýšľal som, či by som ich bol schopný previezť domov. Kufre som však mal už napchaté na prasknutie.

Medzitým sa mladí ľudia v miestnosti začali rozprávať o umeleckej škole. Započul som, že sa nachádza niekde za mestom v prírode. Všetci študovali okrem umenia aj angličtinu. Výstavu usporiadali pre okoloidúcich a každá koruna, ktorú získali predajom, sa im veľmi hodila.

Bolo to zázračné stretnutie. Veľmi rád by som tam ostal ešte dlhšie, ale môj čas sa naplnil. Smutne som sa s nimi rozlúčil.

V Číne žije okolo 1,3 miliardy ľudí. Boh pozná každého z nich podľa mena: to dievča, mladíka aj starého muža. Každý má pre neho obrovskú cenu, takú obrovskú, že Ježiš za nich neváhal položiť život.


Zdieľať: