Zo všetkých veľkých príbehov minulého storočia nie je asi žiaden taký uchvacujúci, ako príbeh o poslednej expedícii Sira Ernesta Shackletona do Antarktídy. Je to však viac než len príbeh o neuveriteľnej odvahe. Zjavuje sa v ňom aj božský prvok.

Už storočie Antarktída priťahovala pozornosť rôznych dobrodruhov. Odkedy sa Roald Amundsen dostal na severný pól, ostával od mora k moru neprebádaný už len tento kontinent. V roku 1914, krátko po vypuknutí prvej svetovej vojny, sa Shackleton vydal splniť túto úlohu.

Začiatkom roku 1915 sa jeho loď Endurance nachádzala asi 128 kilometrov od brehu Antarktídy. Ďalej sa však nedostala, pretože ju zo všetkých strán obkolesil ľad. Námorníci na nej boli uväznení deväť mesiacov a keď sa loď nakoniec potopila, členovia posádky sa dostali na malý opustený ostrov, ktorý má názov Sloní ostrov.

Potom Sheckleton spolu s ďalšími piatimi mužmi vyrazili na šesťmetrovom otvorenom člne k najbližšej veľrybárskej osade na ostrove Južná Georgia, od ktorého ich delilo 1 280 kilometrov. Museli plávať vo vysokých vlnách, a dokonca ich zastihol aj uragán, ktorý už potopil päťtonový parník.

K ostrovu, na ktorom bola veľrybárska osada, však doplávali z opačnej strany. Ešte nik nepreskúmal tento ostrov celý, pretože na ňom bolo veľmi veľa hlbokých roklín a vysokých pohorí. Shackleton s dvomi členmi posádky putoval do Stromnessovej osady celých tridsaťšesť hodín, počas ktorých si nebolo možné odpočinúť.

Tento príbeh je oveľa viac ako len príbeh o odvahe a vytrvalosti. Shackleton neskôr vyhlásil: „Keď o tom dnes premýšľam, viem s určitosťou, že nás viedla Prozreteľnosť, a to nielen vlnami rozbúreného mora, ktoré nás delilo od brehov Južnej Georgie, ale aj cez nekonečné snehové pláne. Počas toho nekonečného a vyčerpávajúceho tridsaťšesťhodinového pochodu cez hory a ľadovec som mal často pocit, že nie sme traja, ale štyria.“

Nie traja, ale štyria. Tak ako v prípade troch hebrejských mládencov, s ktorými bol v rozpálenej peci ktosi štvrtý, kto sa podobal na Božieho syna, Cítili ste niekedy jeho prítomnosť? Stretli ste sa s ním?


Zdieľať: