Mladý muž začal mať dlhodobé zdravotné problémy. Nemohol dobre spať, mal problémy s trávením, abnormálne sa potil… Spôsobovalo mu to nemalé trápenie. Ani po dôkladných vyšetreniach však lekári nevedeli nájsť nijakú vysvetliteľnú príčinu jeho zdravotných problémov.

Tak sa dostal až k psychológovi, ktorý veľmi rýchlo prišiel na koreň problému. Čo zistil? Mladý muž sa dal na zlé chodníčky. Pil alkohol, užíval drogy, čím pôsobil rodičom veľký zármutok. Prenasledoval ho pocit viny, pretože si uvedomoval, ako veľmi to rodičov trápi.

Celé roky upokojoval svedomie predstavou, že raz im to všetko vynahradí. Niekedy v budúcnosti rodičom pripraví milé prekvapenie – postaví im nádherný dom, zaplatí im dovolenku a postará sa o to, aby mali všetko, čo potrebujú. Bude to odmena za všetko, čo preňho urobili a kvôli nemu vytrpeli.

Ale deň, o ktorom toľko sníval, nikdy neprišiel. Rodičia zomreli skôr, ako dokázal svoje plány realizovať. Výčitky svedomia ho ničili do tej miery, že sa to podpísalo na jeho zdraví.

Skúsenosť tohto mladého človeka nie je vôbec výnimočná. Pocit viny a hanby vyvolaný tým, že nedokážeme preukázať záujem a lásku tým, ktorých milujeme, môže byť ťažkým bremenom. Ľudia, ktorým neprejavia záujem a lásku tí, ktorých milujú, veľmi trpia a veľa aj strácajú. Ale ten, kto nepreukazuje lásku svojim najbližším, stráca ešte viac.


Zdieľať: