Vitajte v tajuplnom svete, kde deň je dlhší ako rok.

Predstavte si, že stojíte na povrchu planéty Merkúr práve vo chvíli, keď vychádza Slnko. Teplomer ukazuje –185°C. Slnko vychádza veľmi pomaly. Kým sa úplne rozvidnie, trvá to 22 našich pozemských dní. Vtedy teplomer ukazuje 27°C. Poludnie na Merkúre nastane po 44 pozemských dňoch a teplota je 426°C. Merkúr je najbližšou planétou pri Slnku; Slnko sa z neho javí trikrát väčšie ako zo Zeme. Ale pretože Merkúr nemá takmer nijakú atmosféru, ktorá by rozptyľovala slnečné svetlo, obloha vyzerá čierna aj na pravé poludnie.

Pretože Merkúr obieha okolo Slnka po elipsovitej dráhe a okolo svojej osi sa otáča pomaly, vyzerá to tak, že Slnko vychádza na východe, potom sa zastaví a vracia sa späť. Urobí na oblohe slučku, pokračuje normálne cestou k západu a nakoniec zapadne. Jeden deň na Merkúre – to znamená od jedného východu Slnka po druhý – trvá dva merkúrovské roky!

Merkúr navštívila len jedna kozmická loď, ktorá okolo neho iba preletela, ale nepristála na ňom. Sonda Mariner 10 odštartovala z mysu Canaveral na Floride 3. novembra 1973. Táto sonda bola veľká asi ako kôň a vážila okolo 450 kg. Jej solárne panely mali dĺžku približne 2 a pol metra.

Sonda priletela k Merkúru 29. marca 1974. Letela vo výške 700km nad jej povrchom. Odfotila povrch Merkúra, odmerala jeho magnetické pole a skúmala jeho atmosféru. Potom obletela Slnko a 21. septembra sa vrátila k Merkúru druhýkrát. Znovu fotila Merkúr, ale z väčšej výšky. Potom opäť obletela Slnko a vrátila sa k Merkúru po tretíkrát. Urobila ďalšie obrázky a ďalšie merania magnetického poľa tejto planéty. Jej fotografie a merania sú v podstate základom toho, čo dnes o Merkúre vieme.

Po tridsiatich rokoch sa pripravuje ďalšia cesta na túto najbližšiu planétu k Slnku. Sonda Messenger bola vypustená v roku 2004. Kým doletí k Merkúru, potrvá to päť rokov. Po ceste obletí trikrát Venušu a dvakrát Merkúr. Pri treťom oblete zhoria vo výške 200km nad povrchom planéty jej rakety a vďaka gravitácii na Merkúre bude pomaly klesať dolu.

Zostrojiť Messenger nebola pre vedcov ľahká vec. Táto sonda potrebuje špeciálne vybavenie na ochranu pred slnečným žiarením a vysokou teplotou. Jej úlohou je preskúmať všetky záhady Merkúra. Vedcom sa podarilo prekonať mnoho problémov a let sondy stále pokračuje.

Planéta „Biblia“

Niektorí ľudia považujú štúdium Biblie za také ťažké ako štúdium Merkúra. Biblia sa im zdá príliš dlhá, príliš ťažká na pochopenie a nudná. Hoci je Merkúr malý a sotva ho môžeme vidieť, pretože je veľmi ďaleko, vedci sa nevzdávali a urobili všetko pre to, aby o ňom získali čo najviac informácií.

Ani kresťania by sa nemali vzdať, keď ide o štúdium Biblie. Sonda Mariner 10 urobila tisíce fotografií, ktoré poskladané dohromady tvoria veľkú a detailnú mapu. Aj Biblia sa skladá z malých častí. Stačí, keď si naraz prečítame jednu knihu alebo jednu kapitolu. Čítajte pomaly. Premýšľajte o tom, čo ste prečítali. Keď všetky časti nakoniec spojíte, získate celkový obraz o Božom slove.


Zdieľať: