26. decembra 2004 bolo na pobreží Sumatry veľké zemetrasenie. Indonéziu, Thajsko, Srí Lanku, Indiu, Bangladéš a dokonca aj časť Afriky zasiahli jeho následkom vlny tsunami, ktoré po sebe zanechali strašnú spúšť. Státisíce ľudí prišli o život, milióny o strechu nad hlavou. V postihnutých oblastiach bol nedostatok potravy a vody, všade vládol zmätok.

V správach sme videli hrôzostrašné zábery, z ktorých najsilnejšie boli tri konkrétne fotografie. Na prvej boli zachytení ľudia na pláži v Rai Leh v Thajsku, ktorí prekvapene sledovali, ako pred príchodom tsunami ustupuje more. Na druhej boli plavci, utekajúci z mora pred blížiacou sa vodnou stenou. Na tretej bola žena bežiaca oproti vlne, ktorá sa chystala pohltiť ľudí na pobreží.

Kto bola tá žena? Prečo bežala oproti neskrotnej vlne? Čo sa s ňou stalo? O niekoľko dní sme na tieto otázky dostali odpoveď. Volala sa Karin Svaerd, mala 37 rokov a pochádzala zo Švédska. Mala troch synov, štrnásťročného Antona, jedenásťročného Filipa a desaťročného Viktora, ktorí sa nič netušiaci potápali neďaleko pláže. Karin na nich kričala, aby okamžite utiekli, ale oni ju nepočuli. V zúfalstve vbehla do vĺn a pokúsila sa ich zachrániť.

Tsunami ich zastihlo, stiahlo pod hladinu, ale akýmsi zázrakom ich o chvíľu vyvrhlo na pobrežie. Anton a jeho mladší brat Filip boli vymrštení medzi bungalovy, Karin sa podarilo chytiť stromu a desaťročný Viktor pristál v bazéne. Všetci prežili. Z Karin sa po odvysielaní fotografie, na ktorej srdnato beží oproti vlne, stala svetoznáma hrdinka. „Bolo mi všetko jedno. Bežala som za svojimi deťmi. Chcela som ich zovrieť v náručí a byť s nimi,“ povedala.

Bolo mi všetko jedno. Bežala som za svojimi deťmi. Chcela som ich zovrieť v náručí a byť s nimi. Urobila niečo podobné ako Ježiš, ktorý takisto zabudol na seba, pretože chcel zachrániť svoje deti. Bez váhania sa vrhol proti tsunami hriechu.


Zdieľať: