Volal sa Kartar Singh. Bol jediným synom istého bohatého sikhského vlastníka pôdy. Napriek tomu, že bol sikh, nemohol nájsť pokoj vo svojom srdci, až mu jedného dňa ktosi povedal o kresťanskom Bohu. Nakoniec Kartar našiel to, čo hľadal, a stal sa kresťanom. Jeho otec chcel, aby sa zriekol svojej novej viery, no Kartar odmietol. Preto ho otec vyhnal z rodiny.

Sám, bez jedla a bez peňazí začal Kartar pracovať ako robotník. Postupne si našetril dosť peňazí, aby si mohol kúpiť šafranový plášť a turban sadhua. Zdá sa, že Tibet zasiahol srdce Kartara a on sa vydal cez hory. Ľudia k nemu neboli láskaví. Posmievali sa mu a vyháňali ho zo svojich dedín. Ale napriek tomu, že ho ľudia prenasledovali, nebránil sa. Jednoducho prijal to, ako s ním zaobchádzali, a potom odišiel do ďalšej dediny.

Nakoniec hlavnému lámovi v jednej oblasti došla trpezlivosť. Kartara dal uväzniť a súdil ho za vyučovanie cudzieho náboženstva. Pretože budhistická viera zakazuje vziať život, Tibeťania vynašli šikovné a sadistické spôsoby, ako obísť tento súdny príkaz. Keď bol Kartar uznaný vinným, vyviedli ho, vyzliekli, zašili do mokrej kože jaka a nechali na slnku. Keď sa koža na slnku vysušila, začala sa zmenšovať a Kartara pomaly drviť. Bola to vlastne jačia koža, ktorá ho zabila, nie budhisti, ktorí sledovali jeho smrť. Tri dni sa Kartar modlil a spieval Bohu. Každý deň sa zhromaždil dav ľudí a pozeral, ako trpí.

Radovali sa, keď počuli, ako sa zlomila jedna z jeho kostí pod tlakom jačej kože. Na štvrtý deň, vediac, že sa priblížil jeho koniec, Kartar požiadal, aby mu uvoľnili pravú ruku. Chcel niečo napísať. Vyslobodili mu ruku a na prednú časť svojej svätej knihy napísal jeden verš. Deň sa vliekol a Kartar bol stále slabší. Potom prehovoril k davu: „Stojíte tu, aby ste videli zomrieť kresťana? Poďte a pozerajte pozorne, pretože tu zomiera samotná smrť. Ó, Pane, do tvojich rúk porúčam svojho ducha, lebo je tvoj.“ Boli to posledné slová, ktoré Kartar Singh vyslovil. Krátko na to zomrel. Ostala však jeho kniha a svedectvo o kresťanskej statočnosti. Aká silná musí byť táto kresťanská viera?


Zdieľať: