V snahe uhasiť horiaci olej na sporáku Mária utrpela vážne popáleniny. Vriaci olej z panvice jej spôsobil popáleniny druhého a tretieho stupňa na rukách a tvári. Po prevoze do nemocnice lekári začali liečbu. Bolesť pri popáleninách je veľká a proces transplantácie vlastnej kože spôsobuje riadnu traumu. Mária musela podstúpiť celý rad transplantácií, kvôli čomu strávila v nemocnici niekoľko týždňov.

Jedného dňa sa stretla s pacientom, ktorý sa jej predstavil jednoducho ako Sarge. Keď sa naňho pozrela, bolo jej jasné, že jeho popáleniny boli oveľa horšie ako jej. Neskôr sa dozvedela, akú neuveriteľnú bolesť musel znášať pri transplantáciách, ktoré mu robili na veľkej časti tela. A predsa tento muž bol takmer nepretržite pri jej posteli, nosil jej čaj alebo džús a často sa pýtal, čím by jej mohol poslúžiť. Zistila, že takto pomáhal nielen jej, ale mnohým pacientom na oddelení. Aj keď jeho bolesť bola pravdepodobne väčšia, našiel v sebe silu prekonať to a slúžiť iným.

Jeho pozitívny prístup bol nákazlivý. Na miesta plné tragédií prinášal nádej, život a lásku. Mária bola ohromená jeho optimistickým duchom a hlbokým súcitom. Bola vychovaná tak, aby si uvedomovala význam dobrých mravov a správania podľa etikety. Tento muž bol veľmi prívetivý a láskavý. Bol to jednoducho dobrý človek.

Raz večer prišiel Sarge k Máriinej posteli a chvíľu sa spolu rozprávali. Celý nadšený rozprával o tom, že po niekoľkých operáciách sa bude môcť konečne vrátiť domov. Hovoril o tom, aké úžasné sú jeho deti a aký hrdý je na svoju manželku, ktorá práve končila školu. Mária sa ho spýtala, akú školu si robila. Keď jej Sarge povedal, zostala úplne ohromená.

„Sarge, to je predsa škola pre čiernych,“ povedala. „Tvoja žena nie je černoška, však?“

Sarge bol chvíľu ticho a potom povedal: „Je. A čo si myslíte, akej farby som ja?“

Farba pleti v nás často vyvolá nesprávne predsudky. Máme však všetci šťastie, lebo Boh je pri pohľade na ľudí „farboslepý“. Miluje nás všetkých rovnako.


Zdieľať: