Keď som bol ešte mladým spisovateľom s neistým príjmom, jedného dňa som sa vybral do blízkeho parku, aby som v tichu rozmýšľal nad problémom, ktorý ma veľmi dlho trápil. Už štyri roky som bol zasnúbený, ale nemal som odvahu oženiť sa. Nedalo sa dopredu predvídať, koľko peňazí na budúci rok zarobím a či budem schopný postarať sa o našu mladú rodinu. Navyše, obaja sme túžili žiť a písať v Paríži, Ríme, vo Viedni a v Londýne – jednoducho, všade. Ako sme však mohli odísť takmer štyritisíc kilometrov preč od všetkého, čo nám bolo také blízke a známe, bez istoty finančného zabezpečenia?

Ako som tak rozmýšľal, pozrel som hore. Uvidel som veveričku, ktorá skákala z jedného stromu na druhý. Zdalo sa mi, že raz chcela doskočiť oveľa vyššie. Keď videla, že sa jej to nepodarí, zachytila sa konára, ktorý bol o pár metrov nižšie, a po kmeni stromu hravo vybehla tam, kde chcela pôvodne doskočiť. Na lavičke vedľa mňa sedel starý muž, ktorý poznamenal: „Je zaujímavé pozorovať veveričky, najmä keď sú dolu psy a ony nemôžu skočiť na zem. Aj keď sa im nepodarí doskočiť tam, kde chceli, ešte som nevidel, aby niektorá spadla a ublížila si. Zdá sa, že musia veľa riskovať, ak nechcú celý život prežiť na jednom strome.“

Slová tohto muža ma prinútili zamyslieť sa. Mám azda menej odvahy ako veverička? Aj ja by som možno mal urobiť krok do neznáma.

O nejaký čas sme sa vzali. Podarilo sa nám zohnať dosť peňazí na lístok na loď, a tak sme sa preplavili cez Atlantik. Bol to náš prvý odvážny skok, pretože sme naozaj nevedeli, na ktorý „konár“ sa nám podarí doskočiť. Začal som písať dvakrát tak rýchlo a vynaložil som na to dvojnásobne viac snahy ako predtým. Boli sme prekvapení, že som začal zarábať celkom slušné peniaze.

Odvtedy, kedykoľvek sa musím rozhodnúť, či sa pustiť do niečoho nového, alebo radšej zostať pri tom starom, vždy sa mi v mysli vynorí obraz veveričky skáčucej zo stromu na strom. Často dokonca počujem slová starého muža v parku na lavičke: „Veveričky musia veľa riskovať, ak nechcú celý život prežiť na jednom strome.“


Zdieľať: