Tma svetlo nikdy nepohltila, ani ho nikdy nepohltí. Tma svetlo nikdy nepremôže. Sú chvíle, keď sa temnota zdá nepreniknuteľná a všadeprítomná. Ale keď príde svetlo, hneď ju rozptýli.
Som optimista. Stáva sa, že sa stretnem s ľuďmi, ktorí sa mi zveria so svojimi obavami o budúcnosť sveta. Hovoria, že všetko je stále horšie. Nikdy nebolo tak zle ako dnes. Sú presvedčení, že pred nami je zlá budúcnosť. Podobne hodnotia aj cirkev. Vidia ju ako skazenú a stále horšiu. Výhľad do budúcnosti je temnejší než prítomnosť.
Temnota nepremôže svetlo. Nikdy ho nepohltila a nikdy nepohltí. V priebehu stáročí, uprostred zla a nevedomosti, keď bol svet zahalený do tmy, ktorá by sa dala krájať, Boh mal vždy svojich verných, ktorí mu slúžili a milovali ho. Títo ľudia žiarili ako hviezdy a zaháňali tmu.
Najtmavšia noc je obvykle tesne pred svitaním. Keď sa zdá, že všetka nádej pominula, pomoc je na nablízku.
V 19. storočí sa uskutočnila zvláštna výprava. Skupina dobrodruhov vedená objaviteľom Robertom Burkom a Milliamom Willsom chcela prejsť napriek Austráliou. Vyrazili z Melbourne a smerovali na sever kontinentu. Počas cesty sa dostali do oblasti Cooper´s Creek, hlboko v austrálskom vnútrozemí. Tu sa výprava zastavila. Ďalej sa nedalo. Len Burke a Wills pokračovali v ceste v snahe doraziť k moru. Ostatní zostali na mieste a čakali na svojich vodcov. Tí sa však nevracali. Nakoniec sa vzdali akejkoľvek nádeje, zbalili tábor a vyrazili na spiatočnú cestu. Pod strom však zakopali zásoby s jedlom a do kôry vyrezali jednoduchý nápis: Kop!
Zanedlho po tom, čo odišli, Burke a Wills sa vrátili a našli zásoby. Napriek tomu sa už nikdy nestretli. Burke a Wills zahynuli v divočine. Tak blízko, a predsa tak ďaleko!
Nikdy nezabúdajte, že svetlo žiari a vždy bude žiariť.


Zdieľať: