Keď sa ľudia konečne odlepili od zeme, začali sa predbiehať v tom, kto vyletí vyššie. Najprv to skúšali zdokonaľovaním balónov. Skutočným rekordmanom bol Nicholas Piantanida, ktorý v roku 1966 dosiahol v balóne výšku 37,7 km. Keď sa však vracal na zem, pristál v kukuričnom poli tak nešťastne, že pri tom zahynul.

Alexander Fedotov zase prekonával výšky na stíhačke MIG – 25. S týmto špeciálne upraveným lietadlom dosiahol výšku 37,6 km. Do výšky 30km dokázal vyletieť za 4 minúty a 12 sekúnd.

Keď Jurij Gagarin ako prvý človek vyletel do kozmu, prekonal všetky výškové rekordy a zapísal sa do dejín. Neskôr sa kozmonautika začala rýchlo rozvíjať a ľudia čoskoro dosiahli nové rekordy. Alexej Leonov ako prvý vystúpil do otvoreného kozmu. Sergej Avdejev prežil 747 dní na obežnej dráhe Zeme. Neil Armstrong bol prvým človekom, ktorého noha sa dotkla Mesiaca.

Ďalej sa však ľudia zatiaľ nedostali. A každý z nich bol nevýslovne šťastný, keď sa živý a zdravý vrátil späť na našu modrú planétu. Veď tu je náš domov.


Zdieľať: