Keď kapitán Matthew Webb uskutočnil svoj dávny sen – preplával kanál La Manche z Európy do Anglicka – písal sa rok 1875. Ako prvý uskutočnil to, o čom snívali už mnohí pred ním.

Plavci na veľké vzdialenosti zápasia predovšetkým sami so sebou. Ale je tu aj množstvo ďalších nebezpečenstiev. Nepríjemné medúzy, ktoré vedia bolestivo popáliť, rôzne nečistoty vo vode, žraloky alebo riziko kŕčov z chladnej vody. Plavci na dlhé trate preto musia byť vo výbornej fyzickej kondícii, vedieť prekonávať chlad a zápasiť s vlnami – a to si vyžaduje skutočnú odvahu.

Na dlhú trať sa plavec nikdy nevydá sám, bez záchranného člna a pomoci. Vie, že voda je zákerný živel, preto nikdy nehazarduje.

Možno by si sa aj ty mal otestovať, koľko vydržíš. Aspoň v bazéne. Možno budeš prekvapený, ako rýchlo, alebo naopak ako pomaly ťa budú opúšťať sily. No oveľa užitočnejšie, ako lámať rekordy, je vytrvalo pracovať na svojej kondícii. Veď zdravie je veľmi vzácny dar, o ktorý sa máme starať!

Len ten, kto vydrží až do konca, dosiahne cieľ. To platí nielen v športe. Vytrvalosť sa ti zíde aj v iných životných situáciách, ktoré sú oveľa dôležitejšie!


Zdieľať: