Na začiatku roku 2005 sa v Los Angeles stala strašná železničná nehoda. Akýsi muž, ktorý chcel spáchať samovraždu, zastavil autom na koľajniciach. V poslednej chvíli si to však rozmyslel a z vozidla, do ktorého hneď nato vrazil vlak, vyskočil. Auto však spôsobilo, že vlak sa vykoľajil a narazil do protiidúceho rýchlika. Zahynulo pritom jedenásť ľudí a dvesto bolo ťažko zranených.

John Phipps pracoval v kozmickom vedecko-výrobnom stredisku v Burbanku. Za normálnych okolností by týmto vlakom necestoval, ale zavolali mu, aby prišiel skôr do práce. Našiel si miesto v hornej časti dvojposchodového vozňa a zadriemal. Z ničoho nič vlak sebou trhol a Phipps sa zobudil. Nad jeho hlavou sa vznášal dym a všade okolo ležali trosky zničeného vlaku. Siahol si na zátylok a zistil, že má ruky od krvi. Začal volať o pomoc, ale nik ho nepočul. Potom začal spievať pieseň „Prečo práve ja, Ježiš?“ a čakal na záchranárov. Zrazu si uvedomil, že asi zomrie. Musí napísať odkaz svojej žene Leslie a deťom. Na operadlo prevráteného sedadla krvou napísal: „Milujem vás, deti. Milujem ťa, Leslie.“

Veliteľ záchranného tímu Robert Rosario bol prvý, kto sa k Phippsovi dostal a objavil odkaz napísaný krvou. „Pri svojej práci som videl veľa drsných scén,“ povedal neskôr, „ale toto ma naozaj zasiahlo. Okamžite mi bolo jasné, že tento odkaz musím jeho žene a deťom bezpodmienečne doručiť.“ John Phipps prežil. Objavil sa na tlačovej konferencii, ktorá sa konala o niekoľko dní neskôr a potvrdil, že je autorom láskyplného odkazu. „Neviem, prečo som to urobil,“ povedal novinárom. „Vôbec som nepočítal s tým, že to uvidia.“ Vďaka tejto skutočnosti mi jeho čin pripadá ešte oveľa krajší – blížiaca sa smrť ho viedla k tomu, aby vyjadril lásku, ktorú cítil.

Aj pred dvetisíc rokmi jeden muž napísal odkaz vlastnou krvou. Bol to Ježiš z Nazareta, visiaci na drevenom kríži za bránou Jeruzalema. Svojou smrťou nás zachránil, priniesol odpustenie a daroval nám život. Ježišov láskyplný odkaz napísaný krvou znie: „Milujem ťa!“ Tým myslí každého z nás – teba aj mňa.


Zdieľať: