Pred nejakým časom som šiel služobne do krajiny, kde som nemal k dispozícii ani mobilný telefón ani počítač. Keď som sa takmer po dvoch týždňoch vrátil domov, najskôr som bol prekvapený, koľko vecí mi uniklo, a neskôr mi došlo, že som vlastne o nič podstatné neprišiel.

Väčšina z nás je presvedčená, že bez moderných technológií nie je možné žiť. Že nám pomáhajú mať všetko pod kontrolou. V skutočnosti sú však príčinou toho, že sme pod oveľa väčším tlakom.

Tak napríklad e-mail. Je to úžasná vec. Vďaka nemu môžeme posielať správy na druhú stranu zemegule a dostať odpoveď už o minútu. Jeho negatívnou stránkou však je, že ľudia očakávajú, že zanecháme všetko, čo robíme, a okamžite im odpíšeme. Ak nedostanú odpoveď tak rýchlo, ako si predstavovali, začnú byť podráždení, netrpezliví a niekedy aj nepriateľskí.

Alebo taký všadeprítomný mobil. Je úžasný! Stačí vytočiť číslo a okamžite môžeme hovoriť s človekom, ktorý je stovky kilometrov vzdialený. Jeho hlas znie tak jasne, akoby stál vedľa nás. Aj tento prístroj má však svoje nevýhody – vie byť na obtiaž.

Je načase, aby sme sa vymanili z ich moci. Musíme si uvedomiť, že len mizivé percento hovorov a odkazov je natoľko dôležitých, že vyžadujú našu okamžitú pozornosť. Potrebujeme dnes urobiť to, čo nám pripomína dnešný test: Dosť už! Zastavte sa! Stojte! (Žalm 46,11) Je to jediný spôsob, ako nadviazať vzťah s Bohom.


Zdieľať: