Antonio bol taliansky chlapec, ktorý veľmi miloval hudbu. Kedykoľvek však chcel zaspievať niečo, čo cítil v srdci, vyznelo to tak strašne, že sa mu všetci jeho kamaráti vysmiali. Okrem spevu veľmi rád počúval hru na husliach. Mal vreckový nožík, ktorý vždy nosieval pri sebe a vyrezával ním rôzne veci.

Jedného dňa Antonio zistil, že slávny Nicolo Amati, najväčší výrobca huslí v celom Taliansku, žije v jeho dedine! Antonio preto začal vyrezávať husle. Pracoval na nich niekoľko dní. Keď ich dokončil, vybral sa s nimi do domu Amatiho. Amati stál práve vo dverách. Chlapec podal majstrovi malé husličky, ktoré vyrezal, a povedal: „Pane, mám rád hudbu, ale neviem spievať. Z celého srdca si želám, aby som sa naučil vyrábať husle.“ Veľký Amati sa usmial, pozrel sa na malý dar a povedal: „Je to nádherné dielo! Chceš naozaj vyrábať husle? Budeš! O nejaký čas bude z tvojich huslí zaznievať taká krásna hudba, akú si v živote ešte nepočul!“

A tak sa Antonio Stradivari stal žiakom Nicola Amatiho a o nejaký čas vyrábal husle, ktoré sa vyrovnali husliam jeho majstra. Neskôr sa husle z jeho dielne stali najvzácnejšími hudobnými nástrojmi na svete. Tak sa sen malého chlapca stal skutočnosťou. Ak po niečom naozaj túžiš, potom si to nedaj vziať a smelo choď za svojím veľkým snom.


Zdieľať: