15. novembra 2004 položil Rafael Peralta život za svojich priateľov.

Čatár americkej národnej pechoty Peralta sa so svojou jednotkou ocitol uprostred ťažkých bojov o Fallujah, mesto, ktoré sa spolu s irackými vojskami snažili vytrhnúť z rúk povstalcov. Peralta, dvadsaťpäťročný prieskumník prvého práporu, bol poverený vedením skupiny, ktorá mala preskúmať úkryt povstalcov. Bol prvý, kto vnikol do domu, v ktorom sa úkryt nachádzal. Hneď ako vošiel dnu, ozval sa výstrel a on padol na zem. Bol postrelený.

O chvíľu neskôr hodili povstalci do miestnosti, kde sa Peralta a jeho druhovia nachádzali, odistený ručný granát. Vojaci sa snažili utiecť a začali búchať na zamknuté dvere. Peralta, ktorý bol ešte stále pri vedomí, duchaprítomne granát vzal a priľahol ho.

Črepina granátu síce jedného vojaka smrteľne zranila, ale zahynulo by ich oveľa viac, keby Peralta neurobil zo seba živý štít. „Zachránil polovicu z mojich strelcov,“ poznamenal veliteľ.

Peralta bol známy tým, že dával prednosť záujmom ostatných pred svojimi. Potvrdil to znovu a s konečnou platnosťou, keď za nich obetoval svoj život.


Zdieľať: