Derrick Tenai, strážca bezpečnostnej služby zo Šalamúnových ostrovov, súťažil v lukostreľbe na olympijských hrách 1988 v Soule. Derrick bol trocha v nevýhode, pretože svoj prvý moderný luk si mohol vyskúšať, až keď prišiel do Soulu. V úvodnom kole trafil do terča 89-krát, no minul ho 55-krát. Nikto iný neminul cieľ viac než päťkrát; 65 súťažiacich neminulo terč ani raz.

Väčšina z nás sa môže s Derrickom Tenaiom stotožniť. Či sa nám to páči, alebo nie, každý z nás neraz v živote minie cieľ. Grécke slovo pre hriech znamená vlastne „minúť cieľ“.

Z histórie vieme, že prví ľudia na zemi – Adam a Eva – sa minuli cieľa. Biblia hovorí, že ich vzťah k Bohu sa narušil neposlušnosťou. Následkom ich hriechu sme my všetci zdedili tie isté duchovné gény. Stali sme sa hriešnikmi, oddelenými od Boha skôr, ako sme sa narodili. Narušený vzťah k Bohu sa nedá napraviť snahou o dodržiavanie náboženských pravidiel, ktoré nám síce hovoria, čo máme robiť, ale silu na ich plnenie nám nedajú. Pripomínajú nám len, že podobne ako Derrick Tenai, i my sa míňame cieľa, nech robíme čokoľvek. Preto potrebujeme milosť – nezaslúženú, láskyplnú Božiu priazeň.


Zdieľať: