Hudson Taylor nemohol uveriť tomu, čo mu chirurg povedal – vraj zomrie, lebo sa nakazil smrteľnou horúčkou. Vedel, že ľudia obvykle smrteľnú horúčku neprežili.

Hudson sa vybral domov. Najprv sa snažil ísť peši, ale bol príliš slabý, tak za poslednú penny nastúpil do dostavníka. Vo dverách poprosil chyžnú, aby mu doniesla horúcu vodu. Z posledných síl sa dovliekol do izby. Chyžná mu o chvíľu priniesla misu s horúcou vodou Hudson do nej namočil ruku. Pár minút ju namáčal a potom z vrecka kabáta vytiahol skalpel. Zaťal zuby a skôr, než by si to stihol rozmyslieť, zarezal skalpelom do prsta, ktorý si v predchádzajúci deň pichol ihlou. Rukou mu prenikla pálčivá bolesť. Čo najsilnejšie vytláčal ranu na prste veriac, že takto vytlačí všetku infekciu. Keď usúdil, že vytieklo dostatočné množstvo krvi, uvoľnil stlačenie a upadol do bezvedomia.

Keď prišiel k sebe, stál pri ňom lekár, ktorý ho vyšetril od hlavy po päty a potvrdil diagnózu – smrteľná horúčka. Doktor mu predsa len dal nádej. Povedal mu: „Ak žiješ striedmo a nepiješ pivo po nociach, môžeš prežiť. Ak piješ a vedieš hýrivý život, nedávam ti žiadnu nádej.“


Zdieľať: