Malé mestečko na brehu rieky bolo odsúdené na zánik. O niekoľko mesiacov malo byť zatopené a zmiznúť z mapy. Na rieke, čo ním pretekala, sa totiž stavala priehrada. Za mestom bolo jazero, ktorého rozloha sa mala zväčšiť, v dôsledku čoho malo byť mestečko zaplavené.

Keď sa obyvatelia mestečka dozvedeli o tomto rozhodnutí, premohol ich smútok. Ich práca akoby stratila zmysel. Niekoľko mesiacov pred dokončením priehrady v celom meste prestali opravovať domy, starať sa o parky a životné prostredie. Načo maľovať domy, upravovať parky a starať sa o záhrady a verejné priestranstvá, keď o šesť mesiacov všetko prikryje voda? Aký zmysel má táto práca, keď celé mesto zmizne zo zemského povrchu?

A tak týždeň čo týždeň bolo mestečko špinavšie, zanedbanejšie a opustenejšie. Ľudia nemali dôvod urobiť niečo na jeho skrášlenie. Ich práca skutočne stratila zmysel. Keď odchádzali poslední obyvatelia, mestečko bolo úplne zanedbané, domy ošarpané a všade plno špiny. Hotové smetisko. Tak to dopadne, keď ľudia stratia zmysel svojej práce.


Zdieľať: