Na začiatku septembra 1943 sa medzi Židmi v Dánsku rozšírila správa, že nacisti plánujú 1. októbra masové zatýkanie Židov. Tí bohatší si prenajímali motorové člny alebo rybárske lode, aby sa preplavili do Švédska. Goldberger na to nemal peniaze. Cestoval vlakom do Kodane a dúfal, že sa mu podarí zohnať potrebnú sumu. Vo vlaku sa stretol s Fanny Arnskovou, svojou známou, ktorá bola kresťanka. Keď zistila, aký má problém, sľúbila mu, že sa pokúsi od niekoho požičať peniaze. Dohodli sa, že o niekoľko hodín sa stretnú na stanici. Goldberger sa modlil, aby sa jej to podarilo.

Keď sa stretli, Fanny mu odovzdala 20 000 korún (asi 3 500 USD), ktoré požičala od luteránskeho farára Henryho Rasmussena. Podarilo sa jej najať aj rybársku loď pre celú jeho rodinu.

Dva roky do konca vojny Goldbergerovci prežili v bezpečí vo Švédsku. Keď sa vrátili, byt našli tak, ako ho nechali. Mali dobrých susedov, ktorí sa im oň postarali. Keď Goldberger zavolal farárovi Rasmussenovi, že mu chce vrátiť požičaných 20 000, farár vyhlásil, že si nevezme ani halier.


Zdieľať: