Deklaráciu nezávislosti Spojených štátov podpísalo 56 mužov. Ich presvedčenie spôsobilo im samým, ale aj ich rodinám nesmierne utrpenie.

Piati z 56 mužov boli zajatí Angličanmi a pred smrťou mučení. Dvanástim vydrancovali domy a podpálili ich. Dvaja stratili svojich synov v revolučnej armáde. Ďalšiemu dvoch synov zajali. Deviati z 56 bojovali vo vojne a podľahli tam zraneniam. Carter Braxton z Virgínie, zámožný plantážnik a obchodník, videl, ako jeho lode klesajú ku dnu po útoku anglického loďstva. Predal dom a majetok, zaplatil všetky dlhy a zomrel ako chudobný človek.

V boji o Yorktown si anglický generál Cornwallis privlastnil dom Thomasa Nelsona a nasťahoval doň vojenský štáb. Nelson dal tichý rozkaz generálovi Georgeovi Washingtonovi podpáliť svoj dom. Dom zhorel a Nelson prišiel o všetko, čo mal.

Trinásti ušli, aby si zachránili holý život. Johna Harta odviedli od jeho manželky, keď ležala na smrteľnej posteli. Jeho polia a mlyn Angličania zničili. Vyše roka sa ukrýval v lesoch a jaskyniach. Keď sa vrátil domov, našiel len mŕtvu ženu. Deti boli preč. O niekoľko týždňov zomrel aj on v dôsledku vyčerpania a zúfalstva.

Keď sa v živote rozhodneš pre niečo, o čom budeš presvedčený, že to naozaj stojí za to, musíš počítať s tým, že sa to nezaobíde bez obetí. Napriek tomu sa svojho správneho rozhodnutia nevzdávaj.


Zdieľať: