Martin sa narodil v roku 1928 v židovskej rodine, ktorá žila v malej dedinke Pavlovo. Veselé detstvo však narušila druhá svetová vojna. Celú jeho rodinu deportovali na jar 1944 do koncentračného tábora v Osvienčime.

V krutej zime v januári 1945, keď sa k Osvienčimu blížili ruskí vojaci, sa Nemci rozhodli z miesta utiecť a to spolu s tisíckami väzňov, ktorí mali zvládnuť dnes už neslávne známy pochod smrti. Medzi väzňami sa ocitol aj Martin. V otvorených vagónoch na uhlie ich nacisti doviezli až do najväčšieho tábora v Nemecku, Buchenwald. Tam sliedil po hromadách mŕtvol, či tam náhodou nenájde svojho otca. Ale ten už bol dávno mŕtvy. Neskôr sa dozvedel, že nacisti ho zabili týždeň pred oslobodením.

Po vojne sa vrátil do rodnej dediny, kde však nenašiel nikoho zo svojej rodiny. Preto sa rozhodol odísť ďaleko a začať žiť odznova. Nový život začal v krajčírstve v Brooklyne, kde začínal ako pomocník. Keď sa plavil na lodi, otcovi v duchu sľúbil: „Nesklamem ťa, otec. Urobím, čo si si želal. Budem viesť život plný nádeje a tvrdej práce, aby som nahradil roky, o ktoré pripravili každého z vás. Budeš na mňa hrdý.“

Po tridsiatich rokoch Martin odkúpil spoločnosť, v ktorej pracoval, a premenoval ju na Martin Greenfield Clothiers. Dodnes má povesť najlepšej firmy, ktorá šije obleky na zákazku. Medzi jeho prominentnými klientami boli Bill Clinton, Barack Obama aj Donald Trump. O Martinovi sa dodnes hovorí ako o poslednom veľkom krajčírovi v USA. Nie div, veď šil oblek aj pre Paula Newmana, Leonarda DiCapria či Martina Scorseseho.

Sľub, ktorý dal svojmu otcovi, splnil.


Zdieľať: