Môj otec pracoval vo veľkej továrni – oceliarni, kde sa vyrábali oceľové potrubia. Občas ma vzal so sebou do práce. Pamätám si, že som celé hodiny vydržal stáť pri jednom z obrovských strojov a sledovať, ako pracuje.

Najprv stroj odsekol kus žeravého kovu, vtiahol ho dnu a začal krútiť ako v obrovskej odstredivke. Odstredivá sila tlačila na mäkký kov po stenách formy. Vďaka nej sa sformovala krásna oceľová rúra, ktorá nemusela byť nikde spájaná a nemala na sebe nijaký kaz.

Neraz som sa muža, ktorý pri tomto stroji pracoval, spýtal: „Čo je pri tomto postupe najdôležitejšie?“

Viem, že mi odpovedal vždy to isté: „Teplota kovu. Keby bol kov príliš horúci, pri odstreďovaní by sa roztrhal na kusy; keby bol príliš studený, neroztiahol by sa tak, ako sa má. Veľmi dôležité je vystihnúť správny okamih. Ak sa ti to nepodarí, nevyrobíš dobrú rúru.“

Robiť správne veci v správny čas je veľmi dôležité. Každá príležitosť urobiť práve teraz niečo dobré je jedinečná a nikdy sa nevráti. Dôležité rozhodnutia, ktoré urobíš v istom okamihu, môžu úplne zmeniť celý tvoj život. Ak však nevystihneš pravý okamih, môžeš si to na celý život pobabrať!


Zdieľať: