Majiteľ vinice ide ráno na trhovisko, aby tam najal robotníkov. Dohodne s nimi dennú mzdu – denár (asi 40 eur). O niekoľko hodín neskôr natrafí na ďalších robotníkov. Opýta sa ich: „Chcete prácu?“ Keď odpovedia áno, najme ich. Tentoraz im nehovorí, koľko im za prácu zaplatí. Len im oznámi: „Čo bude spravodlivé, dám vám.“ (Mat 20,4) To isté urobí s ďalšími nádenníkmi, ktorých najme o dvanástej a o tretej. O piatej poobede majiteľ uvidí ďalších mužov a najme aj ich, aj keď o hodinu má už zapadnúť slnko.

Doteraz sa všetko vyvíjalo normálne. Tentoraz však prichádza zvrat. Robotníci odkladajú nástroje a stavajú sa do radu na výplatu. Prvou zvláštnosťou je, že najprv dostávajú mzdu muži, ktorí začali pracovať ako poslední. Čakali by sme, že to bude presne naopak. Druhou zvláštnosťou je, že dostávajú jeden denár, teda celodenný zárobok! A po tretie: Tí, ktorí pracovali najdlhšie, dostávajú dohodnutú mzdu, teda tiež jeden denár. Majú pocit, že je to nespravodlivé.

Dnes takého zamestnávateľa nenájdete. Keby sa niektorý takto správal, určite by sa dostal do konfliktu so zákonníkom práce a určite by veľmi rýchlo skrachoval.

Milosť prevracia všetko naruby. Keď si Ježišova láska získa naše srdce, prestaneme pracovať za odmenu a začneme sa spoliehať na to, že s nami bude zaobchádzať spravodlivo a milostivo. V jeho kráľovstve všetci dostaneme „denár“ – večný život – a nikto z nás nebude žiarliť na druhých, sťažovať sa, ani sa s nimi porovnávať.


Zdieľať: