
autor fotografie: Jaroslav Bielik |
Veľa ľudí si myslí, že intelekt robí veľkého vedca. Mýlia sa, robí ho charakter.
Najväčší omyl
Mnohí považujú dodnes Einsteina za otca atómovej bomby. Nič však nebolo tomuto človeku vzdialenejšie, než takéto využívanie jeho vedeckých poznatkov. Vždy to dával verejne najavo.
Do spojitosti s atómovou bombou sa jeho meno dostalo najmä preto, že z obavy pred globálnymi následkami nacistického víťazstva napísal prezidentovi Rooseveltovi list. V ňom ho vyzval, aby USA začali konať skôr ako Nemci. Výsledkom bolo, že Roosevelt inicioval projekt Manhattan, a tým aj zrod nukleárnej epochy. Do konca života Einstein hlboko ľutoval tento čin a považoval to za svoj najväčší omyl. Keď sa ho po skončení vojny spýtali, aké zbrane sa budú používať v pomyselnej 3. svetovej vojne, odpovedal, že to síce nevie, ale bezpečne vie, že v 4. svetovej vojne sa budú používať palice a kamene. Po celý zvyšok života sa venoval kampaniam za zničenie všetkých nukleárnych zbraní a za vytvorenie svetovej vlády, ktorá by mala moc zabezpečiť trvalý mier.
Einstein na margo kontroverzií, nepríjemností, nepochopenia a hrozieb povedal: „Keby som to bol vedel, radšej by som sa stal inštalatérom.“